Woda dla wszystkich – rodzinne warsztaty – Wodociągi Miasta Krakowa

Rodzinne warsztaty „Woda dla wszystkich” już za nami.

Było dużo wiedzy, dobrej zabawy i twórczej pracy. W warsztatach wzięło udział prawie 50 dzieci w wieku 6 – 11 lat.

 

 

 

Uczestnicy zamienili się w pracowników nowo utworzonej Agencji Kreatywnej, której
zadaniem było przygotowanie materiałów promujących dobrą wodą w Krakowie, w tym
plakatu konkursowego.

 

Na początku, uczestnicy warsztatów dowiedzieli się jak wygląda kwestia zasobów wodnych na świecie – ile jest wody słonej, a ile słodkiej. Zidentyfikowaliśmy zbiorniki, w których gromadzi się woda słodka. W tej części warsztatów poruszyliśmy problem braku dostępu do czystej, bezpiecznej wody w niektórych rejonach świata. Na podstawie dostarczonych informacji – ciekawostek o wodzie, dzieci i rodzice pracujący w zespołach opracowali quiz. W ogniu krzyżowych pytań każda z grup wykazała się naprawdę dużą wiedzą, gromadząc kolejne punkty. Następnym elementem programu było zdobycie wody. Tu sprytem wykazały się dzieci. W Krakowie wystarczy odkręcić kran, by wypełnić kubeczek dobrą wodą! Potem wyświetlona została  „Bajka o krakowskiej wodzie z kranu” – troszkę historii o powstaniu wodociągu i metodach uzdatniania wody. Po spotkaniu dyskusyjnego klubu filmowego słowa „koagulacja”, „sedymentacja”, „filtracja” straciły swoje zagadkowe brzmienie.

Jak długa jest sieć wodociągowa? Po zastosowaniu prostego triku już wiecie – rozłożona w linii prostej sięga z Krakowa do Portugalii! Dowiedzieliście się także, ile szkół w Krakowie zamontowało pitniki, z których mogą korzystać uczniowie. Wodociągi Miasta Krakowa przekazały szkołom już prawie 80 tych urządzeń!

 

Każdą z grup poprosiliśmy o przygotowanie krótkiej rymowanki o kranowiance.  Powstały kapitalne wierszyki! Następnie każda z rodzin zamieniła się w agencję reklamową. Zadanie było trudne – wykreowanie plakatu promującego kranowiankę. Należało wymyślić hasło i grafikę. Gratulujemy wszystkim uczestnikom – Wasze prace przerosły nasze oczekiwania!

Konkurs na najlepszy plakat promujący kranowiankę został rozstrzygnięty – gratulujemy zwycięzcom 🙂

Wyniki konkursu

Zwycięska praca

Nasi partnerzy

Skontaktuj się z nami

Cel Edu Architektura projektów edukacyjnych i kulturalnych Spółka z .o.o.

Cegielniana 18/30, 30-404 Kraków

NIP: 679 312 12 78