Peter Schmidt

Dr Peter Schmidt – dorosły Niemiec z Zespołem Aspergera (spektrum autyzmu), który fascynująco mówi o tym, jak wysoko funkcjonująca osoba z autyzmem boryka się z naszym „neurotypowym” światem. Peter odkrył, że ma autyzm w wieku 40 lat, już po zrobieniu doktoratu z geofizyki, znalezieniu pracy w międzynarodowej firmie, założeniu rodziny…Odkrył, dlaczego w szkole, w pracy i w każdym środowisku rówieśniczym czuł się tak, „jakby był samochodem na autostradzie, pędzącym pod prąd”, a zdobycie partnerki życiowej wiązało się z długotrwałym, ogromnym intelektualnym wysiłkiem. Peter Schmidt jest w Niemczech bardzo znaną postacią – często występuje w mediach (radio i telewizja), w ostatnich latach głównie poruszając temat osób z autyzmem na rynku pracy. Pod koniec 2014r Frankfurter Allgemeine oraz Die Welt opublikowały obszerne artykuły-wywiady z Peterem na ten temat (Autisten in der Arbeitswelt). Jego autobiograficzna książka KAKTUS NA WALENTYNKI jest w Niemczech od dwóch lat super-bestsellerem. Opisuje w niej swój młodzieńczy proces identyfikacji seksualnej, budzenie się potrzeby posiadania partnera życiowego, mozolne budowanie relacji i związku partnerskiego, uwieńczone pełnym sukcesem (z ogromną rolą mądrej wybranki). Książka KAKTUS NA WALENTYNKI została wydana w Polsce w końcu roku 2014 i będzie dostępna na konferencji na stoisku wydawcy.

Peter Schmidt urodził się 3 stycznia 1966 roku i od razu było wiadomo, że jest z nim coś nie tak. Kiedy miał 11 lat zdiagnozowano u niego Zespół Aspergera. Od najmłodszych lat był uzdolniony matematycznie, potrafił się koncentrować na bardzo skomplikowanych zadaniach, z łatwością je rozwiązywał, ale potrzebował… ciszy i spokoju. Od zawsze drażnił go szum, hałas, nie znosił głośnej muzyki, gwaru, wybuchów śmiechu. Do dziś utrzymuje, że pamięta, jak bardzo przeszkadzał mu szelest delikatnych firaneczek, zawieszanych przez mamę na łóżeczku dziecięcym, a był wtedy niemowlakiem. I tym postrzeganiem świata, odbiorem rzeczywistości różnił się od swoich rówieśników. Zdawał sobie sprawę, że jest inny, choć nie do końca rozumiał, dlaczego. Nie miał żadnych problemów z nauką w szkole, z przyswajaniem nowych treści, celująco zdał maturę i ukończył studia na wydziale geofizyki, a następnie obronił pracę doktorską z tego zakresu. Przez całe życie opisuje otaczający go świat i wszelkie zachodzące w nim zjawiska funkcjami matematycznymi, wykresami, zależnościami logicznymi. Z czasem opracował wzory na… przyjaźń, miłość, ból i cierpienie.

 

Swoje problemy, przygody, przemyślenia w barwny, dowcipny, z właściwą sobie swadą opisał w trzech książkach: „Chłopiec z Saturna”, „Kaktus na Walentynki” i „Jak trudno komunikować się z kolegami…”.

„Chłopiec z Saturna” to pełna błyskotliwych dowcipów i anegdot opowieść o latach dziecięcych, o poznawaniu najbliższego otocznia, pierwszych bolesnych kontaktach z rówieśnikami.

„Kaktusa na Walentynki” dostała w prezencie pierwsza dziewczyna autora, która po zaliczeniu testu na dozgonną miłość została żoną Petera Schmidta. W powieści o tym tytule Autor przedstawia problemy okresu dojrzewania, wątpliwości związane z własną płciowością, budzącą się w nim ogromną potrzebę posiadania żony i rodziny.

Jak trudno komunikować się z kolegami to trzecia porcja głębokich przemyśleń Autora na temat funkcjonowania dorosłego człowieka zarówno w życiu rodzinnym, jak i zawodowym.

Powieści nie ukazywały się w wymienionym porządku. Najpierw powstał „Kaktus na Walentynki”, który w bardzo krótkim czasie stał się bestsellerem na rynku księgarskim, a jego Autor Peter Schmidt został okrzyknięty „Pisarzem”. Sukces powieści uświadomił Autorowi potrzebą stworzenia dwóch kolejnych opowieści o chłopcu, a następnie – mężczyźnie z Zespołem Aspergera.

Książka „Kaktus na Walentynki, czyli zakochany autysta” będzie wydana nakładem Wydawnictwa Fraszka Edukacyjna.

Więcej informacji znajdziecie Państwo pod adresem: www.dr-peter-schmidt.de

Nasi partnerzy

Skontaktuj się z nami

Cel Edu Architektura projektów edukacyjnych i kulturalnych Spółka z .o.o.

Cegielniana 18/30, 30-404 Kraków

NIP: 679 312 12 78